GRIBSKOV: I januar 2019 kunne Freja Ejendomme melde ud, at Esbønderup Sygehus var blevet solgt til en lokal investor. Ejendommen omfatter et areal på 21.270 kvadratmeter og rummer både det gamle sygehus fra 1877 og den nyere del af sygehuset, som er fra 1972. Den ældste del af bebyggelsen er udpeget som bevaringsværdig. Efterfølgende fik Gribskov Kommune udarbejdet et lokalplanforslag, der skulle gøre det muligt at omdanne sygehuset, skriver Byens Ejendom.
Prøv DK Nyt i 14 dage
Nyheder er værd at betale for
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.