
ODENSE / FAABORG-MIDTFYN: EU's planer om en markant udbygning af havvind får nu betydning for Odense Havn. Havnen er en markant spiller indenfor havvind, og med udsigten til endnu mere fart i offshore-vindindustrien ser havnen behov for at skabe mere plads til denne forretningsdel.
Derfor har Odense Havn indgået aftale med staten om at købe det lukkede forsøgsgartneri ved Årslev på Midtfyn. Her vil man investere 4-5 mia. kr. i 'Odense Dry Port', hvor området skal udvikles til en højteknologisk og bæredygtig logistikhub.
Med Odense Dry Port kan lager- og logistikdelen flyttes væk fra det nuværende havneareal, men tæt nok på til at mindske afhængigheden af de internationale forsyningskæder.
- Jeg ser placeringen i Årslev som en vigtig brik til, at vi herhjemme overhovedet kan lykkes med at producere de vindmøller og levere de grønne kvantespring, der kan give hele verden den bæredygtige energi, den har behov for, siger Odense Havns administrerende direktør, Carsten Aa i en pressemeddelelse.
Odense Dry Port kommer til at ligge klos op ad motorvejen og jernbanen og skal efter planen rumme op mod 500.000 kvm bygninger og udstyres med den nyeste robot- og droneteknologi, som Fyn og Odense i forvejen er førende inden for.
Politisk opbakning
Odense Dry Port bliver placeret i et område, der er næsten ligeligt fordelt mellem Odense Kommune og Faaborg-Midtfyn Kommune. I begge kommuner er der glæde over udsigten til den nye Odense Dry Port.
- Et sted som Odense Dry Port gør, at vi kan være en aktiv del af at sætte den rivende udvikling fri, der er behov for, siger borgmester i Faaborg-Midtfyn Kommune Hans Stavnsager (S).
- Den kæmpestore havneudvidelse, som havnen planlagde i 2008, stod færdig i 2020, og er i dag allerede afgørende for havvindmølleproduktionen. Derfor bliver Odense Dry Port en vital facilitet, fordi den kan styrke logistikken ind til den samme produktion på havnen. Det gør forsyningskæderne robuste bag den grønne omstilling, siger borgmester i Odense Kommune, Peter Rahbæk Juel (S).
Klima-, Energi og Forsyningsminister, Dan Jørgensen (S) mener, at etableringen af Odense Dry Port kan være en vigtig faktor bl.a. i at føre den aftale om at opføre 10.000 havvindmøller inden 2050, som Danmark, Holland, Tyskland og Belgien blev enige i om maj, ud i livet.
- Energiforsyningen i Europa skal væk fra fossile brændstoffer. Derfor er det regeringens plan at femdoble produktionen af strøm fra havvind i Danmark inden 2030. Men hvis vi skal nå de ambitiøse mål, har vi brug for innovative virksomheder, der rent faktisk kan få møllerne ud og snurre på havet. Det synes jeg Odense Dry Port er et godt eksempel på, hvor man også tænker nye og grønne løsninger ind i selve produktionen og logistikken bag den grønne omstilling.
Odense Havn, som er 100 pct. ejet af Odense Kommune, skal nu i dialog med de to kommuner om at få de nødvendige tilladelser på plads så hurtigt som muligt, inden planerne for arkitekturen og de teknologiske og miljømæssige løsninger kan omsættes til virkelighed.
amp
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.