dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi
Gennemgang viser, at Socialtilsynene oftest sanktionerer private sociale tilbud.
Kristian Djurhuus/Ritzau Scanpix

Opgørelse: Langt de fleste sanktioner gives til private sociale tilbud

Socialtilsynet sanktionerer oftere private end offentlige tilbud, viser gennemgang. Det er for nemt at blive godkendt, mener organisationer.
31. JAN 2025 9.27

Ud af de i alt 326 tilsynssanktioner fra 2021 til november 2024 gik de 220 til private tilbud. Og 34 af de 40 tilbud, som tilsynene har valgt at tvangslukke, var ligeledes private. 

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/opgoerelse-langt-de-fleste-sanktioner-gives-til-private-sociale-tilbud

GDPR