dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Ny undersøgelse:
Privat organisation har gode resultater med at få ikke-vestlige kvinder i arbejde

Med nye kompetencer og et professionelt netværk bliver ledige indvandrerkvinder klar til job

En privat organisation har måske nøglen til at få flere ikke-vestlige kvinder i beskæftigelse. De første resultater i Danmark viser, at organisationen lykkes med det, som jobcentrene har så svært ved. Det skriver Jysk Fynske Medier.

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/privat-organisation-har-gode-resultater-med-at-faa-ikke-vestlige-kvinder-i-arbejde

GDPR