dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi
Daniel Nyboe Andersen plejer at få næstflest radikale stemmer ved folketingsvalg i Nordjylland.
Henning Bagger, Ritzau Scanpix

Folketingsvalg:
Radikale byrådspolitikere positionerer sig op til valget

At Marianne Jelved og Morten Østergaard er ude af billedet ændrer situationen for jyske radikale.
15. JUN 2022 14.20

Blandt de radikale byråds- og regionsrådsmedlemmer tegner sig efterhånden også flere og flere opstillinger til det kommende folketingsvalg. Flere gengangere søger samtidig mod sikrere kredse.

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/radikale-byraadspolitikere-positionerer-sig-op-til-valget

GDPR