Magistratstyrerne i de større byer skal afskaffes og udskiftes med almindeligt flertalsstyre, fremgår det ifølge DR Nyheder af regeringstoppens pressemøde, der foregår på Christiansborg lige nu.
Det drejer sig om Århus, København, Frederiksberg, Odense og Aalborg.
Det hedder i arbejdsprogrammet 'Danmark 2020':
Styreform i de større byer.
Oven på kommunalreformen vil regeringen også normalisere styreformen i de større byer.
København, Århus, Odense, Aalborg og Frederiksberg har i dag mulighed for at vælge magistratsstyre, mellemformstyre eller udvalgsløst styre i stedet for det gængse kommunale udvalgsstyre.
Der er fra flere sider rejst berettiget kritik af disse alternative styreformer. Regeringen vil derfor justere
styrelsesloven, så de større byer efter næste kommunalvalg overgår til almindeligt flertalsstyre.
Dermed bliver det ligesom i landets øvrige kommuner klart, hvem der kan holdes ansvarlig for de politiske resultater, både når det går godt, og når det går mindre godt.
I samme forbindelse vil regeringen vurdere vilkårene for de ledende politikere i partier, der ikke indgår i konstitueringen i kommunerne, herunder disses vederlag.
ka
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.