dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi
Philip Davali, Ritzau Scanpix

Regeringen vil sætte 225-timers-regel på pause

I en situation, hvor det er svært at skaffe arbejde, er det rimeligt at suspendere reglen, siger minister.
6. APR 2020 8.48

Regeringen vil suspendere 225-timers reglen for kontanthjælpsmodtagere under coronakrisen. Det oplyser beskæftigelsesminister Peter Hummelgaard (S) til DR. Reglen betyder, at kontanthjælpsmodtagere skal have mindst 225 timer på arbejdsmarkedet for at kunne modtage fuld kontanthjælp. Hvis kravet ikke er opfyldt, kan der blive trukket mellem 500 og 1.000 kr. afhængig af kontanthjælpens størrelse.

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/regeringen-vil-saette-225-timers-regel-paa-pause

GDPR