dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Seniorpension-ordning træder næppe i kraft i det nyt år

Aftale om seniorpension mangler en myndighed til at visitere og udbetale pengene, fordi forligspartierne ikke vil bruge kommunerne. Derfor forsinkes ydelsen.
5. NOV 2019 6.50

En ordning om seniorpension, der blev aftalt før valget, træder næppe i kraft som ventet 1. januar. Ifølge beskæftigelsesminister Peter Hummelgaard (S) er der ingen til at tildele den, fordi forligspartierne ikke vil have, at kommunerne står for det. Det skriver TV2.

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/seniorpension-ordning-traeder-naeppe-i-kraft-i-det-nyt-aar

GDPR