dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Spædbørn skal screenes for sjælden immundefekt

Danmark indfører hælprøve, som kan forhindre alvorlig sygdom og sjældne dødsfald.
2. DEC 2019 9.00

Fra 1. februar vil alle spædbørn, der får taget en hælprøve efter fødslen også blive screenet for en alvorlig immundefekt, der rammer et-to børn årligt. Det har sundheds- og ældreminister Magnus Heunicke (S) besluttet på baggrund af faglige anbefalinger fra Sundhedsstyrelsen.

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/spaedboern-skal-screenes-for-sjaelden-immundefekt

GDPR