dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi
Rita Bundgaard er som formand for Centralorganisationernes Fællesudvalg (CFU) de statsansatte lønmodtageres topforhandler. Hun har siddet over for finansminister Nicolai Wammen (S) ved det centrale forhandlingsbord.
Emil Helms/Ritzau Scanpix

Statsansatte får lønstigning på 8,8 procent over to år

Det er kutyme, at aftalen med staten falder på plads først og dermed sætter retningen for hovedaftaler for dernæst kommuner og siden regioner.
11. FEB 2024 16.44

Efter lange nætter og dage er aftaleparterne i overenskomstforhandlingerne på det statslige område kommet til enighed om en økonomisk ramme på 8,8 procent over to år. Det siger finansminister Nicolai Wammen (S) på et pressemøde søndag eftermiddag.

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/statsansatte-faar-loenstigning-paa-8-8-procent-over-to-aar

GDPR