Kommunen har tilladt at kasserede el-master fra forsyningsselskabet SEAS er brugt til at lave skurene og et læhegn. Masterne indeholder rester af creosot.
Afgørelsen er indklaget til Skov- og Naturstyrelsen, Storstrøms Amt og Naturklagenævnet. Med et spørgsmål til miljøminister Connie Hedegaard (K) har Per Clausen (EL) også fået inddraget Miljøstyrelsen. Styrelsen vil nu kontakte kommunen for at få afklaret, om alle bestemmelser er overholdt.
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.