dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Styrelse afviser direktørs udlægning efter dødsulykke

Direktør for udskældt bosted har udtalt, at Styrelsen for Patientsikkerhed har blåstemplet håndteringen af en ulykke, der førte til beboers død, men den udlægning afviser styrelsen.

GRIBSKOV / HVIDOVRE: Styrelsen for Patientsikkerhed kan ikke genkende direktør for Habitus, Martin Godskes, udlægning i den tragiske sag, hvor 30-årige Nanna Kirstine Dahl mistede livet, efter hun blev fundet med store ætseskader på et af Habitus’ bosteder.

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/styrelse-afviser-direktoers-udlaegning-efter-doedsulykke

GDPR