dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi
Selv om sundhedspersonale ikke uberettiget må slå op i patientjournaler, sker det, hvad der svarer til mere end en gang om dagen. Siden 2016 har der været mindst 1490 mistænkelige eller uberettigede opslag i elektroniske patientjournaler, viser en række aktinsigter, som Politiken har fået.
Henning Bagger, Ritzau Scanpix

Sundhedsansatte fra hele landet snager i personjournaler

Nogle ansatte på landets hospitaler har uberettiget tjekket patientjournaler uden faglig ret til at se på dem.
29. DEC 2019 9.59

I patientjournaler står der nogle af hver borgers mest følsomme oplysninger, og det er ikke lovligt for sundhedspersonale at slå op i en patientjournal uden grund. Alligevel sker det. Det viser en række aktindsigter, som Politiken har fået.

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/sundhedsansatte-fra-hele-landet-snager-i-personjournaler

GDPR