dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Svendborg-jobcenter får nu sagsbehandling gransket

KORT NYT
22. MAJ 2022 9.30

SVENDBORG: Jobcenteret i Svendborg vil nu have gennemgået alle aktuelle sager på sygedagpenge-området, oplyser Fyens Amtsavis. Det sker efter avisomtale af dårlig sagsbehandling, der blandt andet har ført til klagesager i Ankestyrelsen, hvor borgeren har fået medhold.

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/svendborg-jobcenter-faar-nu-sagsbehandling-gransket

GDPR