dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi
De to eksisterende testcentre ligger i Østerild nær Thisted og Høvsøre ved Lemvig. (Arkivfoto).
Henning Bagger/Ritzau Scanpix

To nye områder skal undersøges som testcenter for store vindmøller

Områderne ligger i Thisted Kommune og ved et skydeterræn i kommunerne Ringkøbing-Skjern og Herning.
6. OKT 2023 6.27

THISTED / RINGKØBING-SKJERN / HERNING: I Thisted Kommune og mellem Ringkøbing-Skjern og Herning kan man muligvis i fremtiden se frem til vindmøller i 450 meter højde.

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/to-nye-omraader-skal-undersoeges-som-testcenter-for-store-vindmoeller

GDPR