dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

To ud af tre kommunaldirektører vurderer, at presset mod embedsværket er steget

Presset mod embedsværket i kommunerne er taget til, viser en ny rundspørge. Derudover er kommunaldirektørernes egen position mere usikker end tidligere.
11. MAR 2022 8.55

I en ny rundspørge, som Kommunen.dk har lavet blandt landets kommunaldirektører, erklærer to af tre kommunaldirektører sig enten “helt” eller “delvist enig” i, at der er et større politisk pres mod embedsværket end tidligere.

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/to-ud-af-tre-kommunaldirektoerer-vurderer-at-presset-mod-embedsvaerket-er-steget

GDPR