dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi
Forsvarsminister og fungerende økonomiminister Troels Lund Poulsen (V) er eneste kandidat til posten som formand for Venstre. (Arkivfoto)
Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix

Troels Lund er eneste kandidat til Venstres formandspost

Det ser ud til, at jeg bliver valgt som ny formand, konstaterer Troels Lund Poulsen, der erklærer sig "utroligt glad for og ydmyg omkring".
9. NOV 2023 8.30

Troels Lund Poulsen er et meget stort skridt tættere på at være Venstres næste formand. For der er ingen andre kandidater til posten. Det skriver partisekretær Christian Hüttemeier i en mail til partiets medlemmer, som Ritzau er i besiddelse af.

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/troels-lund-er-eneste-kandidat-til-venstres-formandspost

GDPR