Ordningen får af formand for KL Erik Fabrin (V) en del af skylden for, at kommunerne i 2008 rent faktisk brugte 1,4 milliarder kroner færre, end regeringen havde givet mulighed for. Fabrin forklarer, at kommunerne er bange for at ramme over loftet, da hver krone over loftet bliver modregnet i bloktilskuddet. Det fordobler prisen på byggerier, der rammer over anlægsloftet, men Peter Christensen holder fast.
Afdelingschef Jens Bjørn Christiansen fra KL's økonomiske sekretariat siger, at kommunerne overvejer at lægge de ubrugte 1,4 milliarder fra 2008 oven i de 15 milliarder, som de har lov til at bruge i 2009. Men den går ifølge Peter Christensen ikke uden en forhandling.
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.