
KØGE: Tidligere på ugen invitererede Køge borgmester Marie Stærke (S) og formand for Sundheds- og Ældreudvalget Bent Sten Andersen (V) Sjællandske Nyheder til et dobbeltinterview, hvori de to adresserede en række kritiske klagesager på ældreområdet. Borgmesteren og udvalgsformanden ville med interviewet understrege, at dialog er vejen frem til at forbedre ældreplejen i kommunen.
Men mindre end et døgn efter interviewet blev bragt, har det allerede udstillet uenigheder og stridigheder i kommunen – men ikke mellem Marie Stærke og Bent Sten Andersen.
Det er derimod mellem Bent Sten Andersen og resten af partiet. For kort efter interviewet blev bragt, sendte Venstre en pressemeddelelse, hvor man gjorde det klart, at Bent Sten Andersen ikke længere er en del af partiets hold til KV25, skriver Sjællandske Nyheder.
"Venstre i Køge har i fællesskab med Bent Sten Andersen valgt at opsige samarbejdet. Bent Sten Andersen kom ind i Venstre efter et skifte fra Dansk Folkeparti, idet vi i det daglige samarbejde havde et godt arbejdsfællesskab. Der har dog været uenigheder primært i forhold til den politiske linje på ældreområdet, hvorfor begge parter er enige om, at samarbejdet stopper."
Kritik af borgmester
Henover sommeren har der været stor debat om serviceniveauet på ældreområdet i Køge Kommune, hvor Venstres grupperformand og spidskandidat Ken Kristensen har rettet en skarp kritik af borgmesteren og økonomistyringen i kommunen.
"Det undrer mig, at man bruger så meget energi på at pege fingre ad andre, når man selv er den, der har været “kaptajn på skibet” med ansvaret for Køge Kommune igennem 14 år og kørt økonomien og dermed vores velfærd mere eller mindre i sænk," skriver Ken Kristensen eksempelvis i den lokale ugeavis.
Men Bent Sten Andersen bakker dog ikke op om denne kritik:
- Alle de ting, man kan sidde i en partigruppe eller aftale og påpege op til en valgkamp, der må man jo sige - og det har jeg også talt med borgmesteren om - det skulle man nok have bragt ind på møderne og sagt: "Hør her, venner: Vi er utilfredse med det og det". Det kan jo ikke nytte noget, at vi er enige om, at det er den vej, vi går og så dagen efter er det hele noget skidt, siger han til Sjællandske.
Bent Sten Andersen har siden KV13 repræsenteret Dansk Folkeparti, men forlod partiet i sommeren 2022. Efter et halvt år som løsgænger skiftede han til Venstre i starten af 2023.
esl
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.