
Venstre vil droppe målet om at udfase gasfyr i boliger inden 2035.
Sådan lyder det fra partiformand Troels Lund Poulsen.
Han mener, at det klimamæssige argument for en hård deadline er forsvundet, eftersom CO2-udledningen fra gasfyr falder.
- Hvis vi gennemfører udfasningen som planlagt, risikerer vi at efterlade tusindvis af danske familier med en stor og unødvendig regning. Det giver hverken økonomisk eller klimamæssigt mening, når gassen er både dansk og grøn, siger Troels Lund Poulsen i en pressemeddelelse.
Et bredt flertal i Folketinget blev i 2022 enige om en politisk ambition om, at der fra 2035 ikke længere skal være boliger i Danmark, som bliver opvarmet af gasfyr.
Udskiftning af gasfyr
Som en overgangsordning, indtil gasfyrene var udfaset helt og erstattet med fjernvarme eller varmepumper, skulle gasforbruget gøres grønt, lød det i aftalen dengang.
Når der henvises til "grøn gas" henvises der som regel til biogas, som fremstilles af organiske rest- og affaldsprodukter.
I 2023 var andelen af biogas i det danske gassystem på knap 40 procent ifølge Energistyrelsen.
I 2030 forventes det ifølge styrelsen, at 100 procent af det danske gasforbrug er dækket af biometan, som er en opgraderet version af biogas.
Venstre mener fortsat, at det er en god udvikling, at flere husstande skifter til fjernvarme eller varmepumpe.
Men Troels Lund Poulsen ønsker at give husstandene mulighed for at skifte fyret ud, når det giver mening for dem. Det kunne eksempelvis være, når gasfyret er udtjent, lyder det.
Den forkerte retning
Men spørger man Ulrich Bang, som er vicedirektør i Dansk Erhverv, er udmeldingen fra Venstre et skridt i den forkerte retning.
Den danske biogas bør nemlig ikke blive brændt af i de danske husholdninger, men derimod bruges i den tunge industri i Europa, mener han.
- Et lavere gasforbrug i Danmark betyder nemlig, at vi kan hjælpe vores europæiske naboer ved at eksportere grøn biogas, som kan skubbe den russiske gas ud af systemet, siger han i en skriftlig kommentar.
/ritzau/
Opdateret 09.48: Afsnit 7-9 om biogas er tilføjet. Sidste 3 afsnit med kommentar fra Dansk Erhverv er tilføjet. Foto tilføjet.
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.