dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Vikarforbrug på nordjysk hospital stiger kraftigt

KORT NYT
22. NOV 2022 13.01

NORDJYLLAND: På Aalborg Universitetshospital er der fra januar til september 2022 brugt cirka 36 millioner kroner på eksterne vikarer i plejen. Det er cirka 2,5 gange så meget som i samme periode sidste år, oplyser regionen.

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/vikarforbrug-paa-nordjysk-hospital-stiger-kraftigt

GDPR