
I løbet af eftermiddagen og aftenen i går opstod der uroligheder omkring Bazar Vest i Brabrand. 50-60 unge var indblandet i slagsmål, der blev antændt bål og sat ild til to containere.
Århus Politi og Århus Brandvæsen blev angrebet med sten og flasker, og en politiassistent kom lettere til skade.
- Det er drønærgerligt, at Gellerup nu atter har været scene for uroligheder. For området har ellers været inde i en positiv udvikling i rigtig lang tid, siger Gert Bjerregaard.
Det er en lille hård kerne af uromagere på ca. 10
personer, der stod bag urolighederne.
- Jeg vil sende en klar opfordring til politiet om, at de skal føre en hård og konsekvent linje over for de unge ballademagere. Det kan ikke passe, at en lille gruppe skal have lov til at ødelægge det for resten af de unge i området.
Samtidig opfordrer Gert Bjerregaard også forældrene til at holde bedre opsyn med deres unge.
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.