dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Aarhus får nationalt ansvar for indkøb af værnemidler

Efter opfordring fra KL og Lægemiddelstyrelsen har Aarhus Kommune påtaget sig opgaven med at opbygge en fælleskommunal indkøbsorganisation for værnemidler under coronakrisen.
24. MAR 2020 8.45

AARHUS: For at kunne agere smidigt og hurtigt har KL efter aftale med Lægemiddelstyrelsen bedt Aarhus Kommune om snarest muligt at opbygge og stå for en fælleskommunal indkøbsorganisation for værnemidler under coronakrisen, oplyser kommunen.

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/aarhus-faar-nationalt-ansvar-for-indkoeb-af-vaernemidler

GDPR