I det tidlige forår lå der 169 konkrete forslag til forbedringer fra HK og andre jobcentermedarbejdere klar på beskæftigelsesministerens bord.
- Det ser ud til, at alt det arbejde, vi har lavet, er endt i sit eget bureaukrati. Et stort projekt med brugbare løsninger fra folk på gulvet lå færdigt for et halvt år siden, men der er ingenting sket. Så nu kan vi godt tillade os at reagere, siger Christian Grønnemark, der er formand for HK/Kommunals beskæftigelsesudvalg.
- Der er trængsel i modtagelserne på jobcentrene, men størstedelen af vores tid går med administrativt papirnusserier i stedet for at få folk i job, siger han.
Erik Nielsen, der er formand for Arbejdsmarkeds- og Erhvervsudvalget i KL, kan heller ikke forstå, at projektets løsningsforslag ikke er blevet ført ud i livet.
- De regler, vi har nu, er helt håbløse og betyder, at vi fedter rundt med alle mulige komplicerede regler i stedet for at fokusere på at få folk i job. Derfor skal der gennemføres regelændringer, og det skal speedes op.
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.