dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Aflastningen af fødeafdelingen i Roskilde forlænges

KORT NYT
21. SEP 2022 7.05

SJÆLLAND: Hen over sommeren har fødeafdelingerne på sygehusene i Holbæk, Slagelse og Nykøbing Falster måttet aflaste Roskilde Universitetshospital, der er presset af bl.a. manglen på jordemødre. Aflastningen af Region Sjællands special-fødeafdeling var berammet til at løbe frem til den 1. oktober, men nu er datoen udskudt et år frem til 1. oktober 2023, skriver TV2 Øst.

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/aflastningen-af-foedeafdelingen-i-roskilde-forlaenges

GDPR