dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Akutklinikken i Lemvig åbner igen

KORT NYT
26. JAN 2023 14.00

MIDTJYLLAND: Akutklinikken i Lemvig åbner igen efter at have været midlertidigt lukket siden sommerferien, selvom problemerne med personalemangel ikke er løst. Det besluttede regionsrådet på sit møde onsdag, oplyser Region Midtjylland. Det var i juni, at mangel på personale gjorde det umuligt at få vagtplanenerne på hospitalet i Gødstrup til at gå op. I situationen blev alt personale, også fra akutklinikken i Lemvig, koncentreret omkring hospitalets akutafdeling.

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/akutklinikken-i-lemvig-aabner-igen

GDPR