dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi
Flere børn og unge får nu adgang til hjælp, når Mind My Mind bliver udbredt til hele København.
Rie Neuchs

At få hjælp til ondt i psyken skal være lige så let som ved ondt i en tand

Forebyggende tilbud med PPR-psykologer til børn i psykisk mistrivsel skal udbredes fra Vanløse og Brønshøj til hele København.
21. FEB 2024 7.00

KØBENHAVN: Københavns Kommune udvider nu indsatsen mod psykisk mistrivsel i folkeskolen. I de seneste tre år har programmet ”Mind My Mind” fungeret i Brønshøj og Vanløse og udvides nu til hele kommunen, oplyser Børne- og Ungdomsforvaltningen.

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/at-faa-hjaelp-til-ondt-i-psyken-skal-vaere-lige-saa-let-som-ved-ondt-i-en-tand

GDPR