dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi
Bertha bliver også brugt som en kompetenceudvikling for de ansatte i kommunen.
Liselotte Sabroe/Ritzau Scanpix

Vejles egen chatbot:
Bertha booster ansattes AI-kompetencer

Med chatbotten Bertha kan ansatte lære at forstå og bruge generativ AI, men man skal være opmærksom på datasikkerheden.
6. DEC 2023 7.33

VEJLE: I Vejle har medarbejdere siden august kunne bruge kommunens helt egen chatbot, Bertha. Skal en ansat fx lave et oplæg eller korrekturlæse, kan de få hjælp til det af Bertha. Det skal altså ses som en form for virtuel medarbejder, man altid kan spørge om hjælp. Bertha er en såkaldt generativ AI ligesom den mere kendte ChatGPT.

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/bertha-booster-ansattes-ai-kompetencer

GDPR