Greve oplevede i 2002 og i 2007 store oversvømmelser som følge af henholdsvis ekstremt meget regn og meget vedvarende regn de to år. Greve Kommune har iværksat en ambitiøs plan, der sikrer kommunens borgere langt bedre end tidligere. Men Hans Barlach opfordrer staten til at komme mere på banen i klimasikringsarbejdet:
- De krav og retningslinier, kommunerne skal leve op til nu, er langt fra omfattende nok til at klimasikre på en fornuftig måde. I Greve Kommune har vi valgt at klimasikre i langt højere grad, end reglerne foreskriver, fordi vi har erfaret de frygtelige konsekvenser, oversvømmelser har for borgerne. Men den prioritering er nok sværere at foretage for kommuner, der endnu ikke har haft oversvømmelser, siger Hans Barlach.
Han efterspørger statsligt udstukne rammer for klimasikringsarbejdet, når det handler om byafvanding og vandløb, og især hvad angår sikringen af kystnære område, eftersom havvandsstigningen er en udvikling, der truer mange områder i fremtiden.
- Staten må mere på banen. Udfordringerne på dette område er så store og behovet for investeringer så massive, at de ikke bør overlades til de enkelte byråd eller kommunalbestyrelser alene. Oversvømmelser er et nationalt problem, der kræver en national løsning, siger Hans Barlach.
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.