BRØNDERSLEV: Nordjyllands Politi skal nu undersøge, hvordan TV2 er kommet i besiddelse af fortrolige oplysninger i den omtalte sag om familien fra Serritslev med otte børn, som er fjernet fra hjemmet.
-Jeg er rystet over, at det nu erkommer så vidt, at borgerne ikke kan vide sig sikker på, at oplysninger holdes fortroligt, siger borgmester Lene Hansen (S) ifølge DR Nordjylland.
Ifølge TV2 vidste kommunen allerede i juli sidste år, at der var store problemer i familien. Af den fortrolige redegørelse, som TV-stationen er i besiddelse af, fremgår det, at Nordjyllands Politi advarede kommunen og skrev til myndighederne, at børnene levede under dårlige og undertrykkende opvækstvilkår.
- Her i kommunen er det en yderst snæver personkreds af meget betroede medarbejdere, som har kendskab til redegørelsen, og der er ikke noget, som peger i retning af, at lækken er i kommunen, siger Lene Hansen.
Ud over kommunen er redegørelsen kendt af Socialministeriet.
ka
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.