dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi
Med Stinus Lindgreen på vej tilbage til Folketinget som afløser for Sofie Carsten Nielsen, bebuder De Radikales leder en mulig rokade i folketingsgruppen.
Niels Ahlmann Olesen/Ritzau Scanpix

Der varsles rokade hos De Radikale efter Sofie Carsten Nielsens exit

Rokade i den radikale folketingsgruppe formentlig på vej i kølvandet af, at Stinus Lindgreen (R) overtager Sofie Carsten Nielsens mandat.
18. APR 2023 6.30

Det bliver som ventet Sofie Carsten Nielsens førstesuppleant, Stinus Lindgreen, der overtager hendes mandat i Folketinget 1. maj. Det bekræfter De Radikales politiske leder, Martin Lidegaard, over for Ritzau.

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/der-varsles-rokade-hos-de-radikale-efter-sofie-carsten-nielsens-exit

GDPR