dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

DLF: Læsning efter 2. klasse er en forkert satsning

Det er vigtigere, at man kan læse, når man forlader folkeskolen, end at man kan det i anden klasse, mener formanden for Danmarks Lærerforening
25. FEB 2010 7.08

'Regeringen vil drage omsorg for, at alle børn kan læse sikkert inden udgangen af 2. klasse'. Sådan står der bl.a. i det nye regeringsgrundlag om folkeskolen. Men det er alt for uambitiøst, mener Danmarks Lærerforening. 

DLF-formand Anders Bondo Christensen kalder udspillet 'uambitiøst', og han vil nu have en grundig diskussion med regeringen. Han synes, at det er glimrende at give et læseløfte, men det er alt for uambitiøst at pege på, at elever skal kunne læse i anden klasse. Det fortæller Politiken.

Regeringen har besluttet at der årligt skal sættes 150 millioner ekstra af til folkeskolen - specielt til til at styrke læse-indsatsen. Anders Bondo Christensen tør ikke give et bud på, hvor meget læsning, man kan få for de penge:

- Vi synes, at man skal lægge fokus op på et andet klassetrin. Vi har i virkeligheden brug for at sikre, at de elever, der forlader skolen har gode læsekompetencer, siger lærerformanden til avisen.

mou

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/dlf-laesning-efter-2-klasse-er-en-forkert-satsning

GDPR