dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi
Topchef Anko van der Werff, til venstre, og bestyrelsesformand Carsten Dilling fortalte tirsdag på et pressemøde om planerne om at ansøge om konkursbeskyttelse i det amerikanske retssystem. Torsdag har en domstol i New York givet grønt lys til processen.
Lars Schröder, Tt/Ritzau Scanpix

Domstol giver SAS grønt lys til at indlede rekonstruktion i USA

En domstol i New York har godkendt, at SAS påbegynder rekonstruktion af selskabet under konkursbeskyttelse.
8. JUL 2022 6.20

Ved første høring i en retssal i New York har luftfartsselskabet SAS torsdag fået grønt lys til at indlede en rekonstruktion af selskabet i USA under konkursbeskyttelse i en såkaldt chapter 11-proces. Det oplyser SAS i en pressemeddelelse.

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/domstol-giver-sas-groent-lys-til-at-indlede-rekonstruktion-i-usa

GDPR