Ordfører for den liberale gruppe i EU´s transport og budgetudvalg Anne E. Jensen (V) siger til ErhvervsBladet, at bevillingen er rigtig tilfredsstillende.
EU-kommissionen har prioriteret i alt 30 strategiske projekter indenfor infrastruktur, og det viser sig nu, at Femern Bælt forbindelsen lander som nummer 20 i den næste femårs periode.
Da etableringen af den faste forbindelse over Femern Bælt mellem Danmark og Tyskland først igangsættes i 2011, betyder det, at bevillingen reelt skal ses som en indledning. Når bygning af broer, veje og bane går i gang, kan det medføre yderligere EU-bevillinger.
- Bevillingen fra EU-Kommissionen indeholder også medfinansiering til en forundersøgelse af forbedret jernbaneforhold mellem København og Ringsted, siger Anne E. Jensen (V).
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.