FAXE: Et grusgravningsfirma har lidt nederlag i Østre Landsret fredag, hvor dommere har frifundet Faxe Kommune i en sag om inhabilitet. Det oplyser landsretten.
Landsretten har taget stilling til, hvorvidt et medlem af kommunens Teknik- og Miljøudvalg Henrik Aakast (V) var inhabil, da han deltog i en afstemning om, hvorvidt en virksomhed måtte grave grus i kommunen.
Det mener Nymølle Stenindustrier A/S, at han var. I sommer sidste år fik virksomheden medhold i Retten i Næstved. Nymølle graver efter grus og sand flere steder i landet.
Højere instans frifinder Faxe
Men den dom er fredag omgjort af den højere retsinstans, efter at kommunen ankede byrettens dom. Virksomheden mødte i 2019 modvind i forbindelse med et projekt i Bjerrede på Østsjælland. Faxe Kommune sagde nej til ansøgningen om en midlertidig sænkning af grundvandet i forbindelse med udgravning af grus.
Stemmerne i Teknik- og Miljøudvalget stod 4-3, men Nymølle mener, at en af de politikere, der deltog i afstemningen, var inhabil.
Henrik Aakast har været medlem af bestyrelsen i Foreningen mod Grusgrav i Bjerrede og medejer af nogle ejendomme tæt på kanten af den planlagte grusgrav. Han var dog ikke inhabil under afstemningen, finder landsretten.
Borgmester er glad
Den dom har gjort Ole Vive (V), der er borgmester i Faxe Kommune, glad. Han kalder det vigtigt for lokaldemokratiet.
- Hvis byrettens fortolkning af, hvornår man var inhabil i den her type sager, stod til troende, havde det været utroligt svært fremover at være lokalpolitiker. I hele landet, siger han.
Landsretten har ifølge borgmesteren sagt, at man som lokalpolitiker godt må mene noget. Også i sager, man har ment noget om tidligere.
Manglede forklaring fra kommunen
Ole Nørklit, der er administrerende direktør i Nymølle Stenindustrier A/S, mener, at det ikke var ordentligt sagligt begrundet fra kommunen, da den sagde nej.
- Vi vil læse dommen igennem, gennemgå den med vores advokater og se, om der er grundlag for at søge om at få sagen for Højesteret, siger han til Ritzau.
Han kalder det for en principiel sag for hele branchen. Ifølge Ole Nørklit kan man risikere, at andre kommuner vil behandle deres sager på samme måde. Faxe Kommunes borgmester afviser, at kommunen har noget imod, at der udvindes grus i kommunen.
- Næ. Det skal bare overholde reglerne, siger han.
Alsidig brug af grus
Grus skal bruges i forbindelse med infrastrukturprojekter. Sand, grus og sten bruges i vejanlæg og byggeri - dels til fyld og vejmaterialer og dels til fremstilling af beton, mørtel og asfalt. Det er ikke alle steder, der kan graves grus, men der findes en række grusgrave rundtom i landet.
En opgørelse fra Danmarks Statistik viser, at der de seneste ti år maksimalt er udvundet 14.000 kubikmeter sand, grus og sten per år i Faxe Kommune. Mellem 2016 og 2021 er der slet ikke udvundet grus på land i kommunen.
Der er de seneste ti år udvundet mellem 20,4 og 27,8 millioner kubikmeter årligt på landsplan.
/ritzau/
Artiklen er opdateret kl. 13.56 med de tre sidste afsnit.
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.