Det radikale kandidathold til valget til Europa-Parlamentet mønstrer fem gengangere i forhold til valget for fem år siden. I alt stiller partiet med 17 kandidater i modsætning til de 20 - det maximale antal - som var på listen til EP19. Ved EP14 var der bare syv R-kandidater. De fem gengangere er David Munis Zepernick, Frederik Aagaard Sørensen, Philip Tarning-Andersen, Sissel van Run-Kvist og Kim Pagels, der blev anden stedfortræder sidste gang.
Prøv DK Nyt i 14 dage
Nyheder er værd at betale for
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.