dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi
Morten Ryom, formand for 3F Ungdom, stiller op i Aalborg Vestkredsen.
Linda Kastrup, Ritzau Scanpix

Fem ministre som S-kandidater i det nordjyske

Syv af ni enkeltkredse får samme socialdemokratiske kandidat som ved FV19. Formanden for 3F Ungdom Morten Ryom er ny S-kandidat.
19. AUG 2022 8.01

Ikke færre end fem af de ni socialdemokratiske kandidater til folketingsvalget i Nordjyllands Storkreds er ministre i dag.

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/fem-ministre-som-s-kandidater-i-det-nordjyske

GDPR