dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi
Jan Kold er blevet Region Sjællands første digitaliseringsdirektør.
Region Sjælland.

Første digitaliseringsdirektør i Region Sjælland

Jan Kold har senest været head of public & healthcare samt partner i Venzo, der blandt andet beskæftiger sig med digitalisering i sundhedsvæsnet.
4. MAJ 2023 12.45

SJÆLLAND: Jan Kold hedder Region Sjællands første digitaliseringsdirektør. Han har erfaring med digitalisering af sundheds- og velfærdsområdet fra både det offentlige og private med i bagagen, oplyser regionen.
 
Den 57-årige civilingeniør har blandt andet været it-chef i Københavns Amt, IT-direktør i Region Hovedstaden, vice president for Healthcare & Public hos NNIT A/S og senest head of public & healthcare samt partner i Venzo, der blandt andet beskæftiger sig med digitalisering i sundhedsvæsnet.

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/foerste-digitaliseringsdirektoer-i-region-sjaelland

GDPR