dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

For få dommere giver Danmark udfordringer

Sagsbehandlingstiderne stiger i både civile sager og straffesager. For få dommere ses som en del af forklaringen.
18. JUL 2022 6.52

Danmarks omkring 375 udnævnte dommere er ikke nok. Det mener landsdommer Mikael Sjöberg, som er formand for Den Danske Dommerforening. Og konklusionerne i en nylig rapport fra EU-Kommissionen bakker op om den vurdering.

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/for-faa-dommere-giver-danmark-udfordringer

GDPR