dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi
Først var det gymnasiernes tur. Nu er det snart folkeskolernes tur. Undervisningsminister Pernille Rosenkrantz-Theil har varslet, at regeringen vil komme med et udspil om fordeling af elever i landets grundskoler. (Arkivfoto).
lafur Steinar Rye Gestsson, Ritzau Scanpix

Fordeling af skoleelever kan blive del af valgkamp

Undervisningsminister Pernille Rosenkrantz-Theil (S) har varslet, at regeringen og kommunerne er på vej med en ny måde at blande elever i folkeskolen på.
25. JUL 2022 6.46

Et nyt politisk slagsmål om, hvordan elever skal fordeles i folkeskolen, kan vente forude i det kommende folketingsår.

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/fordeling-af-skoleelever-kan-blive-del-af-valgkamp

GDPR