dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi
Som i led i den første delaftale af Forsvarsforliget, er en akutpakke til landets nedslidte kaserner.
Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix

Aftaleudkast:
Forsvarsmilliarder skal blandt andet gå til nedslidte kaserner og flere soldater

Regeringen afsætter 16 milliarder i første delaftale i forsvarsforliget. En central kilde under forhandlingerne regner med, at der præsenteres en aftale i løbet af ugen.
17. JAN 2024 13.52

Inden længe ventes regeringen at lande den første delaftale under forsvarsforliget med aftalepartierne. Der er afsat 16 milliarder kroner til indkøb af droner og luftværn samt rekruttering og fastholdelse. Det viser et aftaleudkast, som Ritzau har. Regeringen foreslog selv 13 milliarder kroner, da den kom med sit udspil i november 2023.

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/forsvarsmilliarder-skal-blandt-andet-gaa-til-nedslidte-kaserner-og-flere-soldater

GDPR