Folkemødets Dialogpris gik i år til den grønlandske geolog Minik Rosing for sin offentlige debat om Rigsfællesskabet og relationen mellem Grønland og Danmark. Prisen, som er blevet relanceret efter et års pause, uddeles på vegne af Dansk Ungdoms Fællesråd (DUF), Dansk Folkeoplysnings Samråd (DFS), DR og Folkemødet.
- I en tid, hvor debatten om Rigsfællesskabet har nået nye højder og fyldt meget, har Minik Rosing været en vidende og konstruktiv stemme om relationen mellem Grønland og Danmark. Netop sådan en stemme har en samlende kraft i en debat, der kan være vanskelig og vækker svære følelser. Minik Rosing gør os alle sammen klogere og skaber forståelse mellem mennesker med forskellige baggrunde. Derfor er han en værdig vinder af Folkemødets Dialogpris 2025, udtaler Per Paludan Hansen, formand for Dansk Folkeoplysnings Samråd.
Blandt de øvrige nominerede til Folkemødets Dialogpris 2025 var Alliance for Kvinders Sundhed for deres samfundsdebat om kvindespecifikke sygdomme, ElevfællesSKABER, et projekt, der har skabt nyt liv i elevdemokratiet på landets erhvervsskoler, Marie Holt Hermansen, for hendes debat om børn og unges trivsel og rettigheder, samt Haveselskabet Jørgen Bertelsens Minde, som nok er bedst kendt fra Balladen om kolonihaven, og som var nomineret for at sætte fokus på generationsforskelle og værdikonflikter.
esl
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.