HALSNÆS: Kontrolindsatsen i Halsnæs Kommune har i 2022 været involveret i 181 sager, og sagerne har ført til tilbagebetalingskrav mod borgere på i alt 1,3 mio. kroner. Det er en stigning på 49 procent siden 2021, oplyser sn.dk. Arbejdet foretages af to medarbejdere, der er ansat i alt 60 timer om ugen og koster 800.000 kr. årligt.
Prøv DK Nyt i 14 dage
Nyheder er værd at betale for
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.