
Den hovedmistænkte i svindelsagen for 111 mio. kr., Anna Britta Troelsgaard Nielsen, er blevet anholdt i Sydafrika, oplyser anklagemyndigheden på Twitter. Det skete mandag morgen klokken 05.30 dansk tid i en lejlighed i Johannesburg.
Anholdelsen skete på baggrund af oplysninger fra Statsadvokaten for Særlig Økonomisk og International Kriminalitet (SØIK), i daglig tale Bagmandspolitiet. Anholdelsen betragtes som et gennembrud i sagen:
- Flugten er forbi. Den hovedmistænkte er anholdt. Det er resultatet af et målrettet internationalt samarbejde mellem SØIK og en række internationale myndigheder. Der er nu håb for, at vi kan få en endelig opklaring - og få svar på, hvor resten af de forsvundne millioner er, siger politiinspektør Thomas Anderskov Riis fra SØIK i en pressemeddelelse.
Ifølge fortrolige indrejsedokumenter fra de sydafrikanske myndigheder, som Ekstra Bladet er i besiddelse af, rejste Britta Nielsen ind i Sydafrika den 23. september, dvs. to dage før hun blev politianmeldt. Der vil nu blive sendt en officiel udleveringsanmodning til Sydafrika med henblik på at få hende strafforfulgt i Danmark, oplyser SØIK, der efterforsker sagen.
- Nu beder vi de sydafrikanske myndigheder tage stilling til, om der kan ske udlevering til Danmark. Vi vurderer, at mulighederne er gode, men beslutningen træffes alene i Sydafrika, siger politiinspektør Thomas Anderskov Riis.
Både Sydafrika og Danmark har tiltrådt Udleveringskonventionen fra 1957. Bagmandspolitiet oplyser desuden, at den danske ambassade i Sydafrika har hjulpet med værdifuld bistand i kontakten med de lokale myndigheder.
Flugten er forbi
'Meget lettet over at høre, at Britta Nielsen er pågrebet. Godt at det lykkedes politiet. Ser frem til, at vi nu kan komme helt til bunds i sagen om svindel med mio. af kroner, der skulle være gået til udsatte. Og at de rette bliver stillet til ansvar!', skriver Børne- og Socialminister Mai Mercado (K) på Twitter om anholdelsen.
I begyndelsen af oktober kom det for offentligheden, at den tidligere afdelingsleder i Socialstyrelsen var blevet meldt til politiet for at have svindlet for et foreløbigt formodet beløb på 111 mio. kr. fra 2002 til 2018. Hun arbejdede i tilskudsadministrationen og har en 40 år lang karriere bag sig. Siden er efterforskningen udvidet til at omfatte perioden 1997 til 2018.
Hun mistænkes at have overført penge fra blandt andet satspuljeprojekter tiltænkt udsatte borgere til sin egen konto i Danske Bank og har hidtil været internationalt efterlyst. Hun er også erklæret personligt konkurs.
I sagen er en mand i forvejen anholdt. Han mistænkes for hæleri af særlig grov beskaffenhed, da han menes at have haft en hovedrolle i forhold til at bruge pengene. Han sidder pt. varetægtsfængsel på dansk arrestordre i et sydafrikansk fængsel og begæres udleveret. Yderligere to kvinder er sigtet i sagen. Der er navneforbud i forhold til manden og de to kvinder.
Flugten er forbi: Hovedmistænkt 64-årig er anholdt i svindelsag fra Socialstyrelsen. SØIK var til stede, da anholdelsen skete omkring kl 05.30 i en lejlighed i Johannesburg, Sydafrika. Læs mere på https://t.co/GrCYnH0sLX om lidt #anklager
— SØIK (@AnklagerSOIK) 5. november 2018
Ritzau / eo
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.