En ny opgørelse, baseret på tal fra mediearkivet Infomedia, viser, hvilke 25 organisationer, der fylder mest i medierne. Det skriver Altinget. Opgørelsen er lavet med udgangspunkt i, hvor mange unikke historier fra 2024 som de forskellige organisationer optrådte i.
På en første og anden plads er Danmarks to største erhvervsorganisationer - Dansk Industri og Dansk Erhverv - der til sammen have 13.082 udtalelser i danske medier sidste år. Det er mere, end flere andre organisationer i top 25 kan præstere tilsammen.
På en tredjeplads kommer KL med 4.433 unikke historier i 2024.
De 25 mest citerede organisationer i 2024 er:
- Dansk Industri: 7.379 unikke historier
- Dansk Erhverv: 5.703 unikke historier
- KL: 4.433 Unikke historier
- DBU: 3.095 unikke historier
- Danmarks Naturfredningsforening: 2.968 unikke historier
- Landbrug & Fødevarer: 2.822 unikke historier
- 3F: 2.615 unikke historier
- Forbrugerrådet Tænk: 2.373 unikke historier
- FDM: 2.098 unikke historier
- Kræftens Bekæmpelse: 2.007 unikke historier
- Danske Regioner: 1.925 unikke historier
- Røde Kors: 1.895 unikke historier
- DIF: 1.840 unikke historier
- Ældre Sagen: 1.668 unikke historier
- Dyrenes Beskyttelse: 1.572 unikke historier
- Børns Vilkår: 1.476 unikke historier
- Forbrugerombudsmanden: 1.373 unikke historier
- Finans Danmark: 1.327 unikke historier
- Green Power Denmark: 1.269 unikke historier
- FOA: 1.178 unikke historier
- HK: 1.147 unikke historier
- FH: 1.122 unikke historier
- Rådet for Sikker Trafik: 1.120 unikke historier
- DGI: 1.083 unikke historier
- Red Barnet: 1.064 unikke historier
Kilde: Opgørelsen er udarbejdet af Infomedia i forbindelse med bogen 'Håndbog i pressearbejde – et forsvar af presserådgiveren', der er skrevet af Emil Nielsen, Søren Søndergaard og Marie Nyhus.
ap
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.