- I første omgang satser jeg på at få et møde med trafikministeren i begyndelsen af denne måned. Det er jo et projekt, vi har arbejdet med gennem flere år og hvor vi har været i forhandling med tidligere trafikminister Flemming Hansen.
Johnny Søtrup regner ifølge DR Esbjerg mrf at få en afklaring om motorvejs-forlængelsen i løbet af årets første tre måneder.
Han tilføjer, at det er en statsopgave at bygge motorveje og derfor bør vejen finansieres af staten. Men han vil dog ikke afvise, at det kan komme på tale at give et mindre kommunalt tilskud.
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.