
Mens der er stille fra Alternativets folketingsgruppe og ledelse i sagen om folketingsmedlemmet Theresa Scavenius, er der opbakning fra medlemmerne i Nordjyllands Storkreds, hvor hun er valgt. Nordjysk næstforperson Julius Schubring svarer ja til, at kredsen bakker Scavenius op, og han er glad for samarbejdet med hende.
- Vores regionale samarbejde har været meget positivt, siger han.
DR har beskrevet, at de andre fem folketingsmedlemmer i Alternativets gruppe har forsøgt at få Scavenius, som bl.a. er klima- og energiordfører, smidt ud af partiet efter samarbejdsvanskeligheder. Partiets hovedbestyrelse fik ifølge DR i august en indstilling fra den øvrige folketingsgruppe om at ekskludere Scavenius. Hovedbestyrelsen har ikke fulgt den, men igangsat et mæglingsforløb.
Efter historien fra DR - den kom onsdag morgen - udskød Alternativet kort tid efter et planlagt pressemøde i forbindelse med partiets sommergruppemøde. Partiet ville ikke bekræfte, om der var en sammenhæng med DR's historie.
Lørdag ved middagstid skal Theresa Scavenius efter planen deltage i et medlemsmøde i Skørping i Nordjylland. Hun har kun givet en kort kommentar om sagen til DR. Her siger hun, at der lige nu kører en intern proces i hovedbestyrelsen, og at hun ellers ingen kommentarer har om sagen, før den er afsluttet.
Alternativet oplyser, at partiet ikke har en kommentar til den nordjyske kreds melding.
/ritzau/
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.