dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Ledigheden stiger: Flygtninge er ikke længere hele forklaringen

Antal af ledige steg i juli med 2800. Det er tredje måned i træk med flere ledige ifølge Danmarks Statistik. Ledigheden er dog fortsat historisk lav.
31. AUG 2022 9.00

Der blev i juli for tredje måned i træk flere ledige, da antallet af ledige steg med 2800 personer. Det viser tal fra Danmarks Statistik.

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/ledigheden-stiger-flygtninge-er-ikke-laengere-hele-forklaringen

GDPR