
Når et barn mistrives så meget, at det ikke kan komme i skole, er skolelederne forpligtede til at tilbyde barnet sygeundervisning. Men skolerne kan ikke løfte opgaven, viser en ny rundspørge, som fagbladet Folkeskolen har gennemført blandt 268 folkeskoler.
Her svarer 16 procent, at der slet ikke foregår sygeundervisning på deres skole, selv om de har elever, som har behov for det. I alt svarer 41 procent af skolerne, at de ikke sygeunderviser alle deres elever med skolevægring.
I mange tilfælde er det økonomien, der spænder ben for, at eleverne får den sygeundervisning, de har krav på. For arbejdet med at få elever tilbage i klasselokalet er en meget kostbar affære.
I alt svarer 46 procent af skolerne, at økonomi i en eller anden grad er en medvirkende årsag til, at elever ikke er blevet tilbudt sygeundervisning, selv om de efter skolens vurdering kunne have gavn af det.
Kan lyde kynisk
"Det koster mange penge. Og selv om det måske lyder kynisk, så er skolen jo en forretning, der skal løbe rundt. Så på et eller andet tidspunkt må man sige stop, fordi det simpelthen er for dyrt at forsøge at få et barn, der ikke vil i skole, til at møde op", lyder en forklaring fra en anonym skoleleder.
En anden skoleleder på en skole med cirka 600 elever fortæller, at skolen har en håndfuld elever med skolevægring. Her løber skolens indsats for at hjælpe dem op på omkring 100.000 kroner om måneden, vurderer han.
Og med spareplaner forude i rigtigt mange kommuner, frygter flere skoleledere kun, at det bliver værre.
“Jeg kan sagtens forestille mig, at det her bliver et af de ben, som vi kommer til at skære helt tæt ind til”, siger en tredje skoleleder i undersøgelsen.
ka
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.