dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi
46 procent af skolerne svarer i en rundspørge foretaget af Folkeskolen, at økonomi i en eller anden grad er en medvirkende årsag til, at de har elever, som ikke er blevet tilbudt sygeundervisning.
ipolonina/istock/

Mange børn med skolevægring får ikke sygeundervisning

Landets skoler oplever i stigende grad elever med skolevægring, men kun på seks ud af ti skoler får alle elever den sygeundervisning, de har krav på, viser en rundspørge fra fagbladet Folkeskolen.
21. APR 2023 9.06

Når et barn mistrives så meget, at det ikke kan komme i skole, er skolelederne forpligtede til at tilbyde barnet sygeundervisning. Men skolerne kan ikke løfte opgaven, viser en ny rundspørge, som fagbladet Folkeskolen har gennemført blandt 268 folkeskoler.

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/mange-boern-med-skolevaegring-faar-ikke-sygeundervisning

GDPR