dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Master-tilbud til Københavns skoleledere

KORT NYT
21. JUN 2016 6.37

KØBENHAVN: Kommunale skoleledere skal på skolebænken for at blive bedre ledere, så de kan sikre eleverne højere faglighed og samtidig gøre skolerne mere attraktive over for forældre, der overvejer privatskoler i stedet for folkeskoler. Sådan lyder budskabet fra overborgmester i Københavns Kommune Frank Jensen (S), der med udspillet vil tilbyde skoleledere en toårig masteruddannelse i skoleledelse.

Tilbuddet er primært tiltænkt nyansatte skoleledere eller potentielle ledere. Det skriver Berlingske tirsdag. Udspillet kommer ifølge overborgmesteren, efter at der i forbindelse med skolereformen har været 'fokus på at give lærerne et løft og de generelle ledelseskompentencer'.

- Vi har siden 2010 brugt 6 mia. kr. på folkeskolen i København. På at styrke indholdet, bygge nyt og så videre. Men vi kan se, at de faglige resultater stadig ikke er gode nok i den københavnske folkeskole. Især med de tosprogede halter vi efter resten af landet, siger Frank Jensen.

ka

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/master-tilbud-til-koebenhavns-skoleledere

GDPR